Andrea Izaková o sezóne UMB: V minulosti nám veľa ľudí neverilo. Chceme ďalej rásť a posúvať sa výkonnostne vyššie

Historická sezóna a konečné 5. miesto v TIPOS Extralige sú výsledkom dlhodobej a systematickej práce celého klubu. Tak to vníma generálna manažérka BK ŠK UMB Banská Bystrica Andrea Izaková. Vyzdvihla progres hráčok, silnú tímovú chémiu a prácu realizačného tímu na čele s trénerom Filipom Benčičom. UMB podľa jej slov nechce prestať snívať.

 

UMB má za sebou historickú sezónu. Ako ju s odstupom času hodnotíte a čo pre klub znamená konečné 5. miesto?

"Pre náš malý a históriou mladý klub je to veľké zadosťučinenie systematickej práce všetkých, ktorí boli súčasťou našej 12-ročnej histórie. Byť hneď za najlepšou štvoricou tímov považujeme za veľký úspech."

Po základnej časti a nadstavbe ste figurovali na 7. priečke, no v závere sezóny ste v sériách o celkové umiestnenie zdolali Šamorín aj YOUNG ANGELS Košice. Čo rozhodlo o tomto úspešnom finiši?

"Nič iné len každodenná tvrdá práca všetkých. A to u väčšiny hráčok aj popri štúdiu alebo pracovných povinnostiach. O to viac som hrdá na dievčatá v tejto sezóne, ako išli krok za krokom pod vedením trénera Filipa Benčiča a kondičného trénera Jaroslava Praženicu."

Sezónu predtým ste obsadili 6. miesto, teraz ste sa posunuli  vyššie. Je to potvrdenie toho, že klub dlhodobo stavia na systematickej práci?

"Minimálne sa o to snažíme. Máme svoju filozofiu, zapadla nám do toho aj voľba trénera, ktorý bol u nás už druhú  sezónu, a z jeho prácou sa postupne stotožnili aj dievčatá a vytvorili tím, ktorý mal dobrú chémiu a robili spoločne veľmi dobrú robotu."

Na aké momenty sezóny spomínate najradšej a boli z vášho pohľadu najlepšie, a ktoré naopak najhoršie?

"Najlepšie? Po výsledku, ktorý sme dosiahli by som povedala, že to bolo rozhodnutie vstúpiť do tejto sezóny, pretože sme reálne rozmýšľali, či sa nám narýchlo podarí poskladať konkurencieschopný tím, po odchode niektorých hráčok, s ktorými sme ešte pri prihlásení sa do sezóny počítali. Počas sezóny to bol každý dobrý tréning a zápas, kde som videla, ako dievčatá rastú, herne, mentálne a najmä tímovo. Smutnejšie chvíle boli spojené najmä so zraneniami, ktoré vyradili niektoré dievčatá počas sezóny na dlhšie obdobie a limitovali nás v tréningovom procese a situácia na zápasoch bola skutočne v počte 7 – 8 hráčok veľmi náročná. Našťastie, ku koncu nadstavbovej časti a v play-off sme boli v plnej sile a to bol silný faktor kvality našej hry."

Ako ste vnímali progres hráčok po individuálnej a tímovej stránke?

"Bolo zaujímavé sledovať tím, ako sa dennodenne zlepšuje a aj to, aký progres urobili dievčatá počas sezóny pod rukami trénera Benčiča. Zároveň s nimi rástol aj on sám vo svojej trénerskej pozícii a stal sa  neoddeliteľnou súčasťou tímu."

Ukrajinská pivotka Viktória Rostocká zapadla do tímu veľmi dobre. Ako hodnotíte jej prínos?

"Už minulú sezónu nám chýbala hráčka na pozícii 5 a videli sme, aké náročné to bolo nahradiť  pod košom, najmä proti tímom s kvalitou a silou na tejto pozícii. S trénerom sme sa rozhodli urobiť maximum pre získanie hráčky na tento post. Vikinu si tréner vyhliadol už v minulej sezóne. Bola našou prvou voľbou. Musela na sebe výrazne zapracovať a pochopiť, čo všetko je potrebné urobiť, aby sme o nej dnes mohli hovoriť ako o posile tímu a hráčke s citeľným progresom. Veľmi dôležitým faktorom jej napredovania bolo aj prostredie v našom tíme. Oproti predchádzajúcej sezóne čelila zdravej konkurencii na svojej pozícii, ktorú predstavovala tvrdo pracujúca Nina Oravcová. Zároveň musela spĺňať vysoké nároky trénera na prácu počas tréningov, čo ju posúvalo vpred a motivovalo k neustálemu zlepšovaniu."

Kouč Filip Benčič viedol UMB druhú sezónu. Čím je výnimočný a aký význam má pre fungovanie klubu?

"Myslím si, že o jeho práci hovorí naša konečná pozícia: 5. miesto v lige a viditeľný progres hráčok. Aj touto cestou sa mu chcem veľmi pekne poďakovať za jeho profesionálnu robotu."

Je reálne hovoriť v budúcnosti aj o útoku na vyššie priečky alebo sa chcete držať postupných krokov?

"Ak by ste mi túto otázku položili pred 12 rokmi, pravdepodobne by som sa len pousmiala. Do súťažného basketbalu sme vstupovali s cieľom robiť šport, ktorý milujeme, a zvládnuť prvý rok v druhej najvyššej súťaži. Úprimne, vtedy nám veľa ľudí z basketbalového prostredia neverilo. Často sme cítili skôr nedôveru než podporu. O to viac si vážime, kde sa dnes nachádzame. Celý čas nás poháňala najmä radosť z hry a silné zázemie ľudí, ktorí pri nás stáli od začiatku. Veľké poďakovanie patrí vedeniu Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Športovému klubu UMB, Slovenskej asociácii univerzitného športu, ako aj Fakulte telesnej výchovy, športu a zdravia UMB, ktorá nám vytvára podmienky na tréningový a zápasový proces. Rovnako dôležití boli náš realizačný tím, partneri a diváci, ktorí nás posúvajú vpred. Ak by sme nemali vízie, ciele a sny, neboli by sme tam, kde sme. Aj preto chceme naďalej rásť a posúvať sa výkonnostne vyššie. Čas ukáže, či môžeme aj naďalej snívať."